Witamy rok szkolny 2022/2023! Kogo interesują dni wolne od nauki?

Dzieci idące do szkoły

Pierwszy września; I IX; 1. września – jakkolwiek by jej nie zapisać, ta data kojarzy się być może niezbyt przyjemnie, i wcale nie chodzi nam tutaj o kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej… Zwyczajowo w naszym kraju 1. września to pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Bez względu na to, w jaki dzień przypada, jeśli to dzień tzw. roboczy – dzieciaki przebierają się w odprasowane galówki i mniej lub bardziej chętnie lecą przywitać się z kolegami. Naszych milusińskich w wieku od kilku do kilkunastu lat czeka teraz dziesięć miesięcy wytężonego zdobywania wiedzy, która niekoniecznie kiedykolwiek im się przyda, a też niekoniecznie ich nawet interesuje, niestety… Za to z całą pewnością każdego ucznia interesują dni wolne od szkoły! Tak samo, jak ich rodziców.

Bo rodzicom wcale nie jest lżej… Czeka ich cały ten cyrk: wcześniejsze wstawanie, budzenie co pięć minut przez pierwsze pół godziny, następnie używanie argumentu ostatecznego – ściągnięcia z delikwenta kołdry, przygotowywanie podwójnych śniadań, wyekspediowanie w drogę lub dostarczenie pod drzwi szkoły, wszystkie zajęcia dodatkowe, zabierające – dzieciom i rodzicom – najpiękniejsze chwile dnia (czyli popołudnia, albo i wieczory…), pilnowanie zadań i sprawdzianów, a potem ze ściśniętym gardłem i sercem sprawdzanie elektronicznego dziennika…

Wracając do dni wolnych od szkoły w roku szkolnym 2022/2023 to jest ich całkiem sporo, kiedy się je zliczy, naprawdę! Po zliczeniu dni nauki podobno w całym roku szkolnym mamy łącznie 183 dni nauki – czyli dokładnie połowę roku kalendarzowego 😊 Czy to nie wygląda całkiem przyzwoicie? Pół na pół, fifty-fifty, po połowie; sprawiedliwie?

Kiedy więc – oprócz weekendów – uczniowie mogą spodziewać się dni wolnych od szkoły?

Akurat dwa pierwsze miesiące roku szkolnego to w naszym kraju posucha, jeśli chodzi o święta będące dniami wolnymi… Wystarczy jednak przypomnieć, że w piątek 14 października wypada Dzień Nauczyciela (zwany szumnie Dniem Edukacji Narodowej), i jest on bardzo często świętowany wyjątkowo uroczyście. Zdarza się nawet obchodzenie go jak święto państwowe – kiedy jest dniem wolnym od pracy… dla nauczycieli, a więc i dla uczniów! To takie miłe, prawda?

Listopad na szczęście odpłaca już dwoma dodatkowymi dniami wolnymi: 1 listopada (wtorek) w Dzień Wszystkich Świętych oraz w piątek 11 Listopada w Święto Niepodległości. Są jednak szkoły, które dniem wolnym od nauki ogłaszają również 2 listopada (we środę), czyli Dzień Zaduszny, kiedy wielu z nas nadal odwiedza groby bliskich – dzień wolny z tzw. puli dni dyrektorskich.

W grudniu uczniów czeka zimowa przerwa świąteczna (Bożonarodzeniowa i Noworoczna): od 23 grudnia (piątek) do 1 stycznia 2023 roku (niedziela) – co daje całe 10 dni wolnego w kawałku! Do tego 6 stycznia (Święto Trzech Króli) wypada w piątek, a już od 16 stycznia zaczynają się ferie. Tym razem najkrótszym styczniem w szkole (bo wrócą do szkoły dopiero na dwa ostatnie dni stycznia) ucieszą się lubuskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie (JUPI!) Nieco dłużej do szkoły pochodzą podlaskie i warmińsko-mazurskie, które ferie zaczną już 23 stycznia i będą się nimi cieszyć do 5 lutego. 30 stycznia feriami zimowymi ucieszą się kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie (do 12 lutego). Dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie poczekają aż do 13 lutego i wrócą do szkoły pod koniec miesiąca. Dla każdego ucznia to pełne 2 tygodnie przerwy zimowej!

Luty i marzec nie oferują innych dodatkowych dni wolnych od szkoły, za to już od czwartku 6 kwietnia do wtorku 11 kwietnia wszyscy uczęszczający do szkoły ucieszą się wiosenną przerwą świąteczną, związaną ze Świętami Wielkiej Nocy. Niecałe trzy tygodnie później czeka nas oficjalnie majówka: od poniedziałku 1 maja (Dzień Pracy), przez 2 maja (Dzień Flagi RP – w szkołach zwykle wolny z tzw. puli dni dyrektorskich), do środy 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja). Razem z weekendem to 5 dni wolnych od szkoły pod rząd, dwa dni do szkoły, i znowu weekend – chyba całkiem przyjemna perspektywa?

W tym czasie nie wrócą już do szkoły wszyscy uczniowie szkół programowo najwyższych: liceów, techników i branżowych szkół II stopnia. 28 kwietnia (piątek) zakończy się dla nich rok szkolny 2022/2023! Co dla większości wiąże się z niemałym stresem, bo już po majówce czekają ich matury – co jednak dla całej reszty uczniów tych szkół wiąże się z dodatkowymi dniami wolnymi od szkoły! To samo tyczy się szkół podstawowych, gdzie egzamin ósmoklasisty da kilka dodatkowych dni wolnych uczniom pozostałych klas 😊

W czerwcu czeka nas jeszcze jeden „długi weekend”: od czwartku 8. (Boże Ciało), bo zwyczajowo w piątek po tym święcie (które przecież zawsze wypada we czwartek) uczniowie dostają dzień wolny w prezencie od pomysłodawcy dni dyrektorskich 😁

Rok szkolny 2022/2023 zakończy się 23 czerwca, więc następne wakacje czekają nas już 24 czerwca i potrwają standardowo do 31 sierpnia 2023 roku. Dużo czas do tego dnia? Zdradzę Wam, że z mojego doświadczenia wynika, że ani się obejrzymy…

(daty podajemy na podstawie „Kalendarz roku szkolnego 2022/2023„)

Dzieci cieszące się z okazji pierwszego dnia szkoły - dni wolne od nauki
Powyższy artykuł jest objęty licencją Creative Common Attribution & Share Alike. Licencja, której używamy oznacza, że zezwalamy na wykorzystanie w dowolny sposób treści i zdjęć zawartych w utworze – pod warunkiem podania nazwy firmy Lucrum jako autora w postaci klikalnego linku kierującego do https://www.lucrum.pl lub źródła oryginalnego tekstu w postaci klikalnego linku. Wszystkie inne użycia online bez podania klikalnego linku są zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *